Щороку 26 квітня відзначається Міжнародний день пам'яті загиблих у радіаційних аваріях і катастрофах у пам'ять про події на Чорнобильській атомній електростанції.
Рівно 34 роки тому, 26 квітня 1986 року, о 1-23-47 за київським часом сталася найбільша техногенна аварія в історії людства: з різницею у дві секунди відбулись два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС, у результаті яких сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросимі в 1945 році. Основні наслідки аварії були подолані за 7 місяців і вже у листопаді два з трьох вцілілих енергоблоків були знову введені в експлуатацію. Ця аварія розцінюється як найбільша у своєму роді за всю історію ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком.
У 2016 році 8 грудня Генеральна Асамблея ООН своєю резолюцією 71/125 проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам'яті.
"Ми пам'ятаємо всіх поіменно: і тих, хто відійшов у вічність, і тих, з ким маємо честь жити й працювати разом. Низький уклін і довічна шана всім, хто брав участь у подоланні чорнобильського лиха, хто ціною власного життя подарував майбутнє всьому людству", - наголосив Чечоткін голова Державної служби з надзвичайних ситуацій і подякував ліквідаторам за їхні мужність, героїзм і самопожертву. |