18 травня ми вшановуємо жертв геноциду кримскотатарського народу.
Депортація кримських татар почалася 18 травня 1944 року вночі й тривала до 20 червня. Офіційною підставою для цього стала таємна постанова Державного комітету оборони № 5859-сс "Про кримських татар" від 11 травня 1944 року, у якій кримським татарам висувалися претензії в нібито масовій зраді й масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.
Їх загнали в товарні вагони й відправили в Узбекистан, Казахстан, Таджикистан, а також у Росію – в Марійську АРСР, на Південний Урал і в Костромську область.
Під час кількатижневої дороги депортованих майже не годували й не поїли.
У телеграмі на ім’я Сталіна НКВС прозвітував про виселення 183 155 осіб. В основному це були жінки, діти й люди похилого віку. Бо ж чоловіки в цей час іще воювали на фронтах Другої світової війни у лавах Червоної армії.
Самі кримські татари нарахували 423 100 депортованих.
Про моторошні події, які сталися у Криму 1944 року, можна дізнатися з матеріалів Українского інституту національної пам'яті. Про ці події є багато документальних і художніх фільмів.
Ми пропонуємо переглянути фільми "Хайтарма" та "Чужа молитва" режисера Ахтема Сеітаблаєва. Вони про мужність, силу духу, любов до ближнього, про найвищу цінність людського життя, про людяність. А ще згадати виступ кримськотатарської співачки Джамали на Євробаченні 2016 і замислитися над її віршами.
І тоді Ви зможете зробити висновки, що такі жахливі події не повинні повторитися в майбутньому. Що такі моторошні слова, як депортація, геноцид, Голокост, Голодомор, мають залишилися тільки на сторінках підручників історії.
Більше інформації за посиланням https://kapirsakaolga.blogspot.com/2020/05/18.html. |